Ocel je, zdá se, jako droga. Koupíš jeden rám, druhý... Jednoho krásného dne si náhle uvědomíš, že jich máš deset plus a nemůžeš přestat. Amulet Perform z třikrát zeslabovaných trubek Prolight si mě vyloženě našel a nešlo říct ne. Kamarád sběratel Petr ho vyřadil ze své šrotem našlapané garáže a nabídl mi ho s velmi přátelskou cenovkou. Zalíbil se mi díky patkám Ritchey, a tak jsme si plácli. A když už jsem u těch financí, Petr je jedním z těch, kteří mě neustále překvapuji svými úlovky za cenovky odpovídající jednomu rodinnému obědu v úplně normální restauraci. A někdy ani to ne. Ehm. Naposledy mi od něj přistál inzerát z Marketplace, ocelový Rocky Mountain na sadě Shimano DX, za který jakási dáma z Karlových Varů požadovala prací gelové kapsle Ariel. Ehm.
Párkrát za sezónu chci projet každé své sbírkové kolo. Bez rozdílu. To je podmínka, se kterou jsem se vrhnul na stavbu retro strojů. Ideální je samozřejmě naplňovat toto ve sluncem zalitém dni po suchých trailech:-) Co dělat, když je venku blátivo? Odpověď jsem našel v průběhu vánočního týdne roku 2020. Pamatuji, že bylo krátce před půlnocí. Potají jsem se vytratil z ložnice a dvě hodiny v dílně skládal ocelový stroj, který by mi nebylo líto máchat v bahně a který by přesto snesl nálepku retro. Aby bylo jasno, nejsem extrémista, nejezdím v dešti, sněhu, na ledu ani v soli. Netoužil jsem poskládat stroj odsouzený k brzké záhubě. Rám Amulet mi přišel jako rozumný kompromis. S pevnou vidlí Heavy Tools (3x zeslabovaná ocel, cca 800 gr.) vytvořil rychlý, svižný set. Vřelé díky za ni patří Honzovi Handlovi, který mi ji původně věnoval na mého úplně prvnýho Sectora. XTčko z přelomu tisíciletí je v porovnání s vybavením ostatních kol v dílně moderní volbou. Zbylo mi v krabicích převážně ze stavby Gary Fishera, část dílů se sešla z různých dalších rozebraných kol. A čas této sady přišel právě ony osudné Vánoce. Vyzdvihnul bych duté kliky. Esteticky na výši jsou i po dvaceti letech. Co se naopak úplně nepovedlo jsou paralelogramové brzdy. Technická zajímavost a zároveň slepá ulička vývoje. Díky paralelogramu přitlačují brzdový špalek kolmo k ráfku, celá jeho plocha je zatížena rovnoměrně. Mouchou (masařkou) je náchylnost na vznik vůlí. Moje XT brzdy byly sice v perfektním stavu, z kola se ale poroučely brzy. Raději jednoduché Avidy SDčka.
Jak již bylo řečeno, Amuleta jsem poskládal z několika krabic. Kromě sestavení stroje, se kterým mohu bez skřípění zubů projet kaluží, jsem si vytknul za cíl zužitkovat na přelomu roku co nejvíce přebytečných komponent a na jaře vyprášit z dílny co půjde. Povedlo se. Dokoupit bylo třeba pouze nášlapné pedály. Na závěr jsem ladil detaily. Rám Amulet Perform má stejný nešvar (jak se to vezme:) jako rámy Author Sector. Sedlovou trubku s vnitřním průměrem 27.0. Bezvadně se na to shání sedlovky. Na Amuleta ji daroval jeden z mých rozkopaných Sectorů. Kombinace stříbrných (sedlovka a představec) a černých (hlavové složení a řídítka) komponent mě začíná bavit. Pomyslnou třešničkou je sedlo Selle Italia SLR.
Suma sumárum. Dobová korektnost nebyla úplně tím hlavním, co mě při této stavbě vedlo kupředu... cit pro detail a skladbu dílů jsem se ale snažil uplatnit i zde. U Amuletů z devadesátek je to ostatně nutnost. Jakákoliv snaha o stavbu katalogových kol totiž naráží na absenci dobových katalogů. Pokud jimi někdo disponujete, ozvěte se. Díky!
Značka / Model
Amulet Perform
Rám
Prolight Tripple Butted Cr-mo, patky Ritchey
Velikost
19
Vidlice
Heavy Tools Tripple Butted Cr-mo
Hlavové složení
Ritchey WCS
Kliky
Shimano Deore XT FC-M751
Středové složení
Shimano BB-ES71
Řadící páčky
Shimano Deore XT SL-M750
Brzdové páčky
Avid Speed Dial 5
Přesmykač
Shimano Deore LX FD-M567
Přehazovačka
Shimano Deore XT RD-M750
Náboj přední
Shimano Deore XT HB-M760
Náboj zadní
Shimano Deore XT FH-M760
Ráfky
Mavic XC717
Pláště
Maxxis Crossmark 2.1
Brzdy
Avid Single Digit 5R
Pedály
Exustar
Řídítka
Simplon SuperLite Bar 600
Představec
Ritchey Comp Lite 120 mm
Sedlovka
Ritchey Comp 27.0
Sedlo
Selle Italia SLR